خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷
خانه » دانلود 96 » چالش انتخاب شهرداری تهران / آیا محسن هاشمی شهردار تهران می شود

چالش انتخاب شهرداری تهران / آیا محسن هاشمی شهردار تهران می شود

جدید روز :

چالش انتخاب شهرداری تهران / آیا محسن هاشمی شهردار تهران می شود


چالش انتخاب شهرداری تهران / آیا محسن هاشمی شهردار تهران می شود

با استعفای محمد علی نجفی از سمت شهرداری تهران ، و پذیرش آن توسط اعضای شورای شهر تهران حالا گزینه های شهرداری تهران بیش از قبل برای شهروندان تهرانی حائز اهمیت شده است اما هنوز خبری از انتخاب شهردار جدید برای کلان شهر تهران نیست ، عده ای از شهردار شدن محسن هاشمی می گویند و عده ای دیگر با انتخاب وی مخالفند.

عضو فراکسیون امید با اشاره به تلاش‌ها برای شهردارشدن محسن هاشمی:

راه عهدشکنی را باز نکنید

شرق: انتخاب شهردار تهران کم‌کم به یک چالش تبدیل می‌شود؛ برخی احزاب و چهره‌های اصلاح‌طلب آشکار و پنهان از شهردارشدن «محسن هاشمی» حمایت می‌کنند؛ برخی هم با آن مخالف‌اند؛ استدلال حامیان این است که هرچند با رفتن هاشمی به شهرداری، «مهدی چمران» اصولگرا راهی شورای شهر می‌شود ولی ورود او نمی‌تواند ثلمه‌ای به شورای شهر یکدست اصلاح‌طلب وارد کند؛ اما مخالفان می‌گویند رفتن هاشمی به شهرداری به معنی شکستن تعهد و میثاق‌نامه‌ای است که آنها امضا کرده‌اند. در همین زمینه «قاسم میرزایی‌نیکو» عضو  فراکسیون امید همه اصلاح‌طلبان از جمله اعضای شورای شهر و همچنین اعضای «شورای‌عالی سیاست‌گذاری» را دعوت کرده تا به میثاق مردمی‌شان پایبند باشند. میرزایی‌نیکو در گفت‌وگو با «ایلنا» نسبت به آسیب‌های بی‌توجهی به این میثاق در آینده هشدار داد که نباید با زیر پا گذاشتن آن، اصلاحات را تضعیف کنند. پیش از این هم «محمدرضا عارف»، رئیس فراکسیون امید تلویحا با شهردارشدن «محسن هاشمی» مخالفت کرده بود؛ او با تأکید بر اینکه «اعضای شورای شهر مطابق میثاق‌نامه عمل کنند»، گفته بود: «ما میثاق‌نامه را گرفتیم برای اینکه اجرا شود و انتظارمان از تمام اعضای شورای شهر در تمام شهرستان‌ها این است که به امضا و میثاقشان احترام بگذارند و این خواهش و دغدغه ماست. آنها باید به تعهدات خود مطابق میثاق‌نامه عمل کنند که طبیعتا احترام به رأی مردم و حضور در شورای شهر است».
طبق میثاق‌نامه‌ای که نامزدهای فهرست ٢١نفره شورای شهر تهران امضا کرده‌اند، آنها متعهد شدند تا بعد از رأی‌آوردن در انتخابات شورای شهر تهران، حق ندارند به دلیل گرفتن یک پست یا سمت، از عضویت شورای شهر استعفا بدهند.  اما در همین حال حجت‌الاسلام محمدتقی فاضل میبدی، عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم معتقد است که «خروج یکی از اعضای شورای شهر تهران و ورود یک عضو اصولگرا به آن، خللی در کار شورا ایجاد نمی‌کند». او به انتخاب گفته «برای شورایی مانند شورای شهر تهران هیچ اشکالی ندارد که چند فکر مخالف هم وجود داشته باشند که حرف‌های خود را بزنند». «میرزایی‌نیکو» با اشاره به برگزاری نشست روز یکشنبه شورای ۵۱ نفره امید، به اظهارات برخی نمایندگان تهران در این نشست درخصوص عدم لزوم پایبندی به میثاق‌نامه از سوی برخی اعضای شورای شهر اشاره کرد و گفت: «متأسفانه در جریان نشست شورای ۵۱نفره امید، برخی از نمایندگان تهران طوری صحبت کردند که آقای محسن هاشمی بهترین گزینه برای شهرداری تهران است و لزومی نیست همچنان به میثاق‌نامه پایبند باشیم».
عدم تعهد یک عضو خاص به میثاق‌نامه راه را برای عهدشکنی همه اعضا باز می‌کند
نماینده مردم دماوند در مجلس افزود: «این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که اگر قرار به پایبند‌نبودن فلان عضو شورای شهر به میثاق‌نامه باشد، طبیعتا باقی اعضا نیز لازم نیست به این میثاق‌نامه متعهد بمانند. متعهد‌نبودن یک عضو خاص به میثاق‌نامه راه برای عهدشکنی همه اعضا را باز می‌کند». عضو  فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی گفت: «معتقدم نه‌تنها تمامی اعضای شورای شهر، بلکه همه اصلاح‌طلبان در هر جایگاهی که هستند، باید به میثاق‌نامه شورای شهر پایتخت متعهد باشند و تمام تلاش خود را برای حفظ این میثاق میان جریان اصلاحات و مردم به کار ببندند». او با بیان اینکه متأسفانه هنوز فرهنگ و ساختار حزبی در اخلاق سیاسی ما جای خود را پیدا نکرده است، تاکید کرد: «اگر قرار باشد، محسن هاشمی نسبت به میثاق‌نامه پایبند نباشد، طبیعتا آقای الویری، حق‌شناس، فراهانی و دیگر اعضا هم می‌توانند به همین رویه رفتار کنند».
هرچه زمان می‌گذرد، لزوم پایبندی به این میثاق‌نامه بیشتر می‌شود
عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس تصریح کرد: «میثاقی که اعضای لیست امید شورای شهر در جریان انتخابات شوراهای شهر و روستا با همدیگر بستند، به دلایل متعدد ازجمله نشکستن نصاب اصلاح‌طلبان در شورای شهر تهیه و ازسوی تمامی اعضا، امضا شده است و اکنون هم شرایط تفاوتی با آن زمان ندارد و اتفاقا هرچه زمان می‌گذرد، لزوم پایبندی به این میثاق‌نامه بیشتر می‌شود». او ادامه داد: «این تصور درستی نیست که یک روز فکر کنیم باید به میثاق‌نامه پایبند باشیم و فردا زیر آن بزنیم. با این تفکر، احتمالا بخشی از کسانی که سال گذشته برای خدمت در شورا وارد کارزار انتخابات شدند، سال دیگر به فکر خدمت در مجلس می‌افتند و سال بعد هم لابد برخی از آنها به سراغ انتخابات مختلف می‌روند».
اعضای شورای‌عالی سیاست‌گذاری هم موظف به تعهد به میثا‌قشان با مردم هستند
عضو فراکسیون امید مجلس ادامه داد: «درست است که حزب نداریم اما به هر حال مردم رأی داده‌اند و فقدان ساز‌و‌کار حزبی و تشکیلاتی در فضای سیاسی کشور نمی‌تواند دلیل این باشد که تعهد تشکیلاتی و پایبندی به شعارهای انتخاباتی‌مان نداشته باشیم. مردم با دانش نسبت به ضعف در ساختار حزبی به ما اعتماد کرده‌اند و ما باید قدر این اعتماد را بدانیم و مانع از تضعیف آن شویم». او با بیان اینکه تعهد به میثاق‌نامه برعهده همه اصلاح‌طلبان است، گفت: «همان‌طور که اعضای لیست‌های انتخاباتی موسوم به «لیست امید» در انتخابات شوراها و مجلس دهم موظف به تعهد به میثاق خود با مردم و جریان اصلاحات هستند، اعضای شورای‌عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان و دیگر فعالان سیاسی جریان اصلاحات نیز موظف به تعهد به میثاقشان با مردم هستند؛ چراکه مردم کسانی را که نسبت به این میثاق‌نامه پایبند نمی‌مانند، فراموش نمی‌کنند؛ همان‌طور که افراد متعهد به میثاق‌نامه را از یاد نبردند».
متأسفانه برخی اصلاح‌طلبان می‌گویند میثاق‌نامه وحی‌منزل نیست
میرزایی‌نیکو با اشاره به اظهارات برخی فعالان سیاسی که خواستار بی‌توجهی بعضی اعضای شورای شهر به میثاق‌نامه شده‌اند، گفت: «متأسفانه بعضا می‌شنویم که برخی اصلاح‌طلبان می‌گویند میثاق‌نامه وحی‌منزل نیست. حال آنکه شخصا معتقدم پایبندی به میثاق با مردم، حتی از تعهد به وحی‌منزل بالاتر است؛ چراکه خداوند ممکن است از حق خود بگذرد، اما قطعا از حق‌الناس نخواهد گذشت و این میثاق با مردم، در حکم حق‌الناس است». اشاره میرزایی‌نیکو به موضع غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران، است که به‌تازگی با اعلام حمایت حزب متبوعش از شهردارشدن محسن هاشمی، نقض میثاق‌نامه اعضای شورای شهر را بدون اشکال دانسته بود. هرچند نمایندگان راه‌یافته به مجلس میثاق‌نامه‌ای مانند آنچه شورای شهری‌ها امضا کرده‌اند نداشتند، اما می‌توان گفت برگه‌های رأی مردمی که نام آنها را نوشتند از هر میثاق‌نامه‌ای محکم‌تر است؛ حالا چهره‌ای که میل به «بهشت» دارد، می‌خواهد از شورای شهری باشد که اعضایش میثاق‌نامه امضا کرده‌اند، یا از مجلسی باشد که مانند شورایی‌ها میثاق‌نامه نداشته‌اند؛ رفتن از شورای شهر یا مجلس به شهرداری را می‌توان بدعهدی به رأی مردم تعبیر کرد؛ هرچند «غلامحسین کرباسچی»، دبیرکل کارگزاران، معتقد است میثاق‌نامه وحی‌منزل نیست!

همچنین بخوانید :  جدیدترین کنسرت گروه موسیقی «سون» در تهران برگزار ‌شد

منبع: شرقدر همین رابطه


گزینه های شهرداری تهران / اعلام نهایی گزینه های شهرداری با استعفای محمد علی نجفی …

چالش انتخاب شهرداری تهران / آیا محسن هاشمی شهردار تهران می شود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز