خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷
خانه » دانلود 96 » مبلغ حقوق مددجویان بهزیستی و کمیته امداد در سال ۹۶

مبلغ حقوق مددجویان بهزیستی و کمیته امداد در سال ۹۶

جدید روز :

مبلغ حقوق مددجویان بهزیستی و کمیته امداد در سال ۹۶

مبلغ حقوق مددجویان بهزیستی و کمیته امداد در سال ۹۶

زمان واریز مستمری مددجویان بهزیستی

تاریخ واریز حقوق مددجویان کمیته امداد

افزایش حقوق مددجویان بهزیستی

معاون رفاه اجتماعی با توضیحی درباره این نظام افزود: به لایه اول؛ لایه مساعدت اجتماعی گفته می‌شود که در آن دولت باید صددرصد هزینه‌ها را تامین کند و حضور پررنگ دولت در این لایه ضروری است. این لایه به دو قسمت تقسیم می‌شود؛ گروهی از  مردم که به هیچ‌وجه توانمند نیستند که شامل سالمندان و معلولان شدید است که توانایی انجام کار ندارند و کسانی که کسب درآمد برای آنها امکان‌پذیر نیست و باید مستمری دریافت کنند که این مستمری بتواند در طول زمان کفاف نیازهای زندگی آنها را بدهد و سطح دیگر این لایه، عده‌ای از مردم هستند که در حال حاضر نیازمندند اما از طریق آموزش‌های فنی و حرفه‌ای، تسهیلات مالی یا سایر اقداماتی که در حوزه توانمندسازی اقشار کم درآمد مطرح می‌شود می‌توانند بهبود وضعیت داشته باشند.

9k= - مبلغ حقوق مددجویان بهزیستی و کمیته امداد در سال 96
9k= - مبلغ حقوق مددجویان بهزیستی و کمیته امداد در سال 96
9k= - مبلغ حقوق مددجویان بهزیستی و کمیته امداد در سال 96

مبلغ حقوق مددجویان بهزیستی و کمیته امداد

میدری با اشاره به کتاب «اسناد سیاستی نظام تامین اجتماعی چند لایه کشور» گفت:…

با معاونت اجتماعی سازمان برنامه و اداره کل امور رفاه اجتماعی آن سازمان جلسات مشترکی برگزار شد. سیاست ما در حوزه رفاه و حمایت‌های اجتماعی این است که قدرت خرید اقشار کم‌درآمد و آحاد مردم را افزایش یا ثابت نگهداریم و اجازه ندهیم تورم به این اقشار آسیب وارد کند. همچنین در دولت یازدهم در حوزه بازنشستگان کشوری همواره حقوق بازنشستگان بالاتر از نرخ تورم بوده هرچند برای دستیابی به آن چیزی که جامعه به آن نیاز دارد و با نیازهای آنها سازگار است فاصله داریم اما این تلاش و موفقیت توسط دولت صورت گرفته تا بتوانیم قدرت خرید بازنشستگان کشور را حفظ کنیم.

او با ارائه‌ آمارهایی در این‌باره تصریح کرد: سال ۸۸ حقوق متوسط بازنشستگان ۲۹۰ هزار تومان بود؛ سال ۸۹ این مبلغ به ۳۱۰ هزار تومان افزایش پیدا کرده یعنی ۶ درصد حقوق افزایش داشته درحالیکه تورم ۲۱٫۴ درصد بوده و قدرت خرید بازنشستگان ۶ درصد کاهش داشته است. سال ۹۰ حداقل حقوق به ۳۴۱ هزار تومان افزایش پیدا کرد و ۱۰ درصد افزایش داشتیم در حالیکه تورم ۲۱٫۵ درصد بود و همچنان ۱۱٫۵ درصد قدرت خرید بازنشستگان پایین بود.

معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون خاطرنشان کرد: سال ۹۱ حقوق بازنشستگان ۳۹۱ هزار تومان بود و ۱۵ درصد افزایش داشت در حالیکه تورم ۳۰٫۵ درصد بود؛ سال ۹۲ با ۲۵ درصد افزایش به ۴۹۰ هزار تومان رسید اما تورم ۳۴٫۷ درصد بود و سال ۹۳ با ۲۰ درصد افزایش به ۶۰۰ هزار تومان رسید در حالیکه تورم ۱۵٫۶ درصد و ۵ درصد کمتر بود. سال ۹۴ حقوق به ۷۵۰ هزار تومان رسید و ۱۴ درصد افزایش داشت و در مقابل تورم ۱۱٫۳ درصد بود و حقوق ۲٫۷ درصد بیشتر از تورم بود. سال ۹۵ حقوق بازنشستگان به صورت پلکانی افزایش داشت و در حالیکه گروه‌های کمتر بیشتر افزایش داشتند حقوق به ۹۰۰ هزار تومان رسید و این در حالی بود که تورم  ۹٫۲ درصد بود و سال ۹۶ که از هفته آینده اعلام می‌شود.

او ادامه داد: حقوق تمام بازنشستگان به‌خصوص بازنشستگام کم درآمد با حقوق کمتر از ۲ میلیون تومان افزایش بیشتری پیدا خواهد کرد و حداقل حقوق بازنشستگان در سال‌جدید برای افراد با سابقه ۳۰ سال کار حدود یک‌میلیون و ۱۵۰ هزار تومان خواهد بود.

همچنین بخوانید :  سردردهایی که نشانه التهاب و خونریزی مغزی هستند

میدری افزود: از آنجا که قرار است قانون همسان‌سازی اجرا شود و میزان حقوق کسی که در سال‌های قبل بازنشسته شده با کسی که در حال حاضر بازنشسته می‌شود در صورت داشتن اختلاف فاحش ترمیم می‌شود بنابراین حدود بیش از ۲۰ درصد حقوق افراد کم درآمد افزایش خواهد داشت. آنچه در دولت یازدهم محقق شده به‌طور واقعی حدود ۲۳ درصد حقوق بازنشستگان افزایش داشته در حالیکه در دولت دهم به‌طور واقعی ۲۴ درصد کاهش داشته است.

مبلغ حقوق مددجویان بهزیستی و کمیته امداد

او با بیان اینکه به‌طور متوسط میزان حقوق بازنشستگان سالیانه ۴٫۵ درصد افزایش داشته، گفت: اگر همین ۴٫۵ درصد را در نظر بگیریم هیچ رضایت‌مندی حاصل نمی‌شود اما با یک محاسبه در دولت به میزان اختلاف آن پی می‌بریم. فرض کنیم در یک دولت سالیانه ۴ درصد بهبود داشتیم و در دولت دیگر سالیانه ۴ درصد کاهش داشته و وضعیت نامناسبی داشته باشیم، بعد از ۱۵ سال حقوق ۱۰۰ تومانی در ۴ درصد مثبت به ۱۸۰ واحد افزایش رسیده در حالیکه در ۴ درصد منفی به ۵۶ واحد رسیده است. در یک بازده ۱۵ رفاه جامعه‌ای که ۴ درصد رشد مثبت داشته ۳ برابر رفاه جامعه‌ای است که ۴ درصد رشد منفی داشته است.

میدری تاکید کرد: اگر سالیانه ۳ تا ۴ درصد بهبود ایجاد شود در یک بازده ۱۵ ساله یک جامعه کاملا متفاوت خواهیم داشت. قاعده‌ای که در اقتصاد مطرح است مبنی بر اینکه لاک‌پشت‌ها برنده می‌شوند و خرگوش‌ها شکست می‌خورند مهم و اثبات شده است.

او در بخش دیگری از صحبت‌هایش در حوزه نگهداری معلولان توضیح داد: سال ۸۸ یارانه نگهداری از معلولان در مراکز نگهداری ۱۰۸ هزار تومان بود و سال ۹۲ به ۲۸۰ هزار تومان رسیده اما سال ۹۶ به ۶۷۰ هزار تومان رسیده که این مبلغ بسیار بالاتر از نرخ تورم افزایش داشته است.

میدری تاکید کرد: این مسئله به معنای بهبود وضعیت نیست چراکه برای نگهداری یک معلول به سه پرستار برای سه شفیت نیاز است و این مبلغ کفاف نگهداری یک معلول در وضعیت ایده‌ال را نمی‌دهد اما دولت یازدهم تلاش آرام و تدریجی برای بهبود وضعیت اقشار کم‌درآمد داشته است.

معاون رفاه اجتماعی وزیر تعاون درباره اقدامات این وزارتخانه برای افراد تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی گفت: سازمان بهزیستی و کمیته‌امداد مبلغی را به خانواده‌های بی‌بضاعت و اقشار کم‌درآمد پرداخت می‌کرده، سال ۸۰ میانیگن مستمری مددجویان ۱۰ هزار تومان بوده، در حالیکه میانگین حقوق ودستمزد مصوب ۵۶ هزار و ۷۰۰ تومان بوده و ۱۸ درصد حداقل حقوق و دستمزد به مددجویان پرداخت می‌شده. سال ۸۱ این مبلغ ۱۲ هزار تومان بوده و با ثبات سال ۸۳ سال ۸۴ به ۲۵ هزار تومان رسیده است. سال ۹۵ به یک خانواده تحت پوشش کمیته‌امداد و بهزیستی مبلغ ۷۳ هزار تومان پرداخت شده و این مبلغ از ۵۱ هزار تومان برای یک خانواده تک نفره شروع و تا ۱۰۰ هزار تومان برای یک خانواده ۵ نفر به بالا ادامه دارد.

او ادامه داد: هنگامی که این مبلغ را با حداقل دستمزد مقایسه می‌کنیم، مبلغ ۹ درصد حداقل دستمزد می‌شود. این مبلغ در طول زمان به  ۱۸ درصد و ۲۴ رسیده و این نسبت کاهش پیدا کرده تا به ۹ درصد رسیده است. از ابتدای دولت یازدهم به ویژه از دو سال قبل هم نهادهای حمایتی و هم معاونت رفاهی وزارت تعاون در جلساتی به این نتیجه رسیدند که با این مبلغ معلولان و سالمندان نمی‌توانند حداقل هزینه‌های زندگی خود را تامین کنند همچنین تحلیلی که از فقر در جامعه وجود دارد نشان می‌دهد که سال ۸۹ با پرداخت یارانه ها فقر کاهش پیدا کرد اما سال‌های بعد به‌ویژه سال ۹۱ و ۹۲ که تورم بالا بود فقر افزایش پیدا کرد و سالمندان و معلولان جزو فقیرترین گروه‌های جامعه هستند.

همچنین بخوانید :  عروسی رضا قوچان نژاد و سروین بیات در خارج از کشور + عکس

میدری با بیان اینکه پیشنهاد افزایش مستمری برای مددجویان کمیته امداد و سازمان بهزیستی توسط آقای جهانگیری به سازمان برنامه وبودجه ارجاع داده شد، گفت: این طرح اوایل سال ۹۵ یا اواخر سال ۹۴ در کمیسیون اجتماعی دولت بررسی و پس از مراحل در کمیسیون وزرا پیشنهاد شد و به هیات دولت رفت و در آنجا مطرح شد و در برنامه ششم لحاظ شده و قرار است از ابتدای سال ۹۶ اجرایی شود.

او در پاسخ به این سوال که چرا این مبلغ در دولت یازدهم و سال‌های ۹۳ و ۹۴ افزایش نداشته، گفت: با وجود اینکه افزایش این مبلغ جزو خواسته‌های معاونت رفاه اجتماعی در وزارتخانه بود اما این سال‌ها به‌دلیل تنگناهای مالی بسیار و مشکلات متعددی که در حوزه‌های مختلف وجود داشت نتوانستیم این افزایش مبلغ را داشته باشیم.

او با اشاره به آماری درباره جامعه روستاییان افزود: ابتدای سال ۹۲ سرانه بیمه روستاییان ۶ هزار تومان در ماه بود و سال ۹۶ این مبلغ به بیش از ۳۰ هزار تومان در ماه رسیده است.

میدری بیان کرد: با توجه به افزایشی که در مستمری صورت گرفته به‌طور مسلم خیلی از اقشار خواهان این هستند که تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی در بیایند. در حال حاضر حدود ۲ میلیون و ۱۵۰ هزار خانوار تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی هستند و از این میان حدود ۵۲۸ هزار خانوار تحت پوشش بهزیستی و مابقی تحت پوشش کمیته امداد قرار دارند.

او ادامه داد: یک میلیون ۶۱۹ هزار خانوار تحت پوشش کمیته امداد هستند و  ۵۲۸۰۰۰ خانوارهای تحت پوشش بهزیستی هستند که شامل دو گروه زنان سرپرست خانوار که حدود ۱۷۹۲۸۲ خانوار هستند و همچنین ۳۳۰۷۲۰ خانوار معلول می‌شود. براساس مصوبه جدید برای یک خانواده تک‌نفره مبلغ ۵۳ هزار تومان نهاد حمایتی(کمیته‌امداد یا سازمان بهزیستی) پرداخت می‌کند و ۹۵ هزار تومان به اضافه یارانه‌نقدی به آنها پرداخت می‌شود و در نهایت دریافتی یک خانوار تک‌نفره ۱۹۳ هزار تومان همراه با یارانه است. حداکثر این طرح برای خانوارهای بالای ۵ نفر است که مبلغ ۱۰۰ هزار تومان در گذشته از نهادهای حمایتی دریافت می‌کرده و ۳۶۵ هزار تومان براساس مصوب جدید دریافت می‌کند همچنین مبلغ یارانه که به تعداد افراد خانوار پرداخت می‌شود.

او با بیان اینکه این مصوبه از شنبه ۲۶ فروردین‌ماه اجرایی می‌شود گفت: نهادهای حمایتی (سازمان بهزیستی و کمیته‌امداد) افراد را به‌همراه بعد خانوار به سازمان هدف‌مندی معرفی می‌کنند و سازمان هدفمندی یارانه‌ها این مبلغ جدید را که براساس مصوبه اعلام شده به همراه یارانه نقدی به حساب سرپرست خانوار معرفی شده واریز می‌کند.

میدری در پاسخ به این سوال که محاسبه این مابه‌التفاوت برچه اساسی صورت گرفته، گفت: این محاسبه براساس استاندارد جهانی براساس مقیاس معادل بعد خانوار از ۱۶ تا سقف ۵۰ درصد حداقل دستمزد محاسبه شده است.

مبلغ حقوق مددجویان بهزیستی و کمیته امداد ۹۶

مبلغ حقوق مددجویان بهزیستی و کمیته امداد در سال ۹۶

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز